Kétség kívül a legfontosabb szempont egy latex ruhánál is az, hogy hogy áll, mennyire passzentos. A minőség megítélését talán ez befolyásolja a legnagyobb mértékben, hiszen ettől várjuk a legtöbbet, erről van a legtöbb előzetes elképzelésünk. Lehetőleg olyant szeretnénk, amit a képen láttunk, vagy beállított képeken tanultuk meg, hogy mit is szeretnénk viszontlátni magunkon. Igaz, ezen képek elkészültének körülményeivel soha nem vagyunk tisztában, nem tudjuk, a modell hogy érezte magát a ruhában, milyen trükköket kellett bevetni a makulátlan feszességért… Ráadásul a legtöbb ember kevés tapasztalattal rendelkezik különböző készítők munkáját illetőleg, vagyis nincs több készítőtől több ruhája, így nincs egy általános összehasonlítási alapja, ami mondjuk egy utcai nadrág esetében olyannyira magától értetődő. A kezébe kapott darab így sokszor okoz csalódást. Ez a csalódás a következők figyelembevételével csökkenthető, sőt, el is kerülhető.
A latexnél a legfőbb gondot az okozza, hogy az anyag nem fércelhető, lehetetlen a ruhát kizárólag a próba céljából összeállítani, majd tovább dolgozni vele. Emiatt a készítőnek legtöbbször csak egy lehetősége van (Made To Measure), hogy eltalálja az egyéni testalkatot, ami a lehetőségeit nagyon korlátozza. Természetesen ezt a problémát ki lehet kerülni, ahogy a részletezésnél olvasható (hagyományos méretre készítés).
A testhezállóság nagyban függ még az anyagvastagságtól és attól, hogy milyen szűkre kéri a megrendelő a ruhát. Nyilván egy vékony anyagból készített szűk ruha sokkal jobban fogja követni a testet akkor is, ha amúgy ugyanannyira sikerült a szabása, mint egy vastag anyagból lévőnek. A testtartás is fontos, bizonyos testtájak, hajlatok ettől függően egész más alakot vesznek fel (pl. hónalj, váll). Ezek miatt sokszor kompromisszumot kell kötni: míg vékonyabb anyagból készült ruhát szűkebbre lehet venni kényelmetlenség nélkül (ezeknél elfogadható a plusz feszülés), addig a vastagabból készült ilyenkor bevágna. Ennek elkerülésére itt egy tartásnál passzentos a ruha, és a mozgástól függően vagy befeszül, vagy kilazul. És akkor következzenek a különböző, alkalmazott metódusok:
Konfekció méretek
A konfekció méretek két esetben is értelmezhetőek a gumiruhák kapcsán.
Mártás
A mártásos technológiával készült darabok kényszerűen ilyenek, s bár rendületlenül ellátják őket jelzésekkel az S-től az XL-ig, ezeknek köze sincs ahhoz, amit a konfekcióméretezés valójában jelent. Hogy miért? Az így készült ruhák szabásmintát nyomokban sem tartalmaznak, egy gyakorlatilag 2 dimenziós alumínium lemez alapján kerülnek le a gyártósorról. Ennek megfelelően a mártó-minta kialakítása sohasem az adott alkatú emberre történt, hanem a költséghatékony gyártás szempontjait figyelembe véve. Ám ami cuppanósan illik az alumínium lemezre… Az eredmény legtöbbször egyszerre laza és szűk, vagy csak nagyon bő, vagy csak nagyon szűk – de nagyon ritka, hogy valamelyest is kielégítő.
Ragasztott-szabott ruhák
Rendes szabással készült ruhák esetében sokkal jobb a helyzet, akinek van farmerje és pólója, vagy vásárolt már ruhát üzletben, nagyjából tudja, mire számíthat. Míg egy catsuit a legtöbb esetben kívül esik még az „elvárt testhezállósági szinttől”, vannak olyan ruhák, amelyeknél az eredmény megfelelő – főleg ha meglepetésnek szánjuk, így nincs lehetőségünk a méretvételre.
Mi van akkor, ha átfedés van két méret közt, és mindkettőbe beletartozok?
Nyerek némi választási lehetőséget. Ha pl. a méreteim a megadottak szerint az M-esnek és az L-esnek is megfelelnek, akkor a kisebb szűkebb érzést fog biztosítani, a nagyobb lazábbat. Ez persze igaz egy méreten belül is: a az értékhatár alsó részén van a saját méretem, akkor kicsit lazább lesz, ha a tetején, leheletnyit szorosabb.
Miért nincsenek XXXL-es és XXS-es konfekcióméretek?
A testalkatok eloszlása valószínűleg haranggörbét követ. Semmi személyeskedés és ítélet nincs benne: a konfekció méretezéssel foglalkozó cégeknek egyszerűen nem éri meg a gyártásban tartásuk.
Méretre készítés – Made To Measure
A méretre készítés általános, latexes verziója. Ez a minimum, ha jól álló ruhát szeretnél! Legáltalánosabb esetben az ember leméri magát, a méreteket elküldi a készítőnek, aki az alapján készíti el a ruhát. Sokat számít, ha a készítő képen látja a testalkatot, tud az egyedi jellegzetességekről.
Fontos megjegyezni, hogy a méret utáni készítés elég tág fogalom. Néha meglévő szabásminták módosításából áll csak, vagy az általános konfekcióméreteknél kicsit bővebb sorból választja ki a cég/készítő az elküldött méretekhez legjobban passzolót. Ezt úgy érdemes elképzelni, mintha az S-M-L méretek közt lenne még pár köztes méret is. Normális esetben mindig egyedi a szabásminta – ám készülhet maszk 1, 3, vagy mint nálunk: 13 méret után is; és catsuit 10, 20, vagy mint nálunk: 46 méret után is. Ilyenkor a befektetett munkában és az eredményben is van különbség. Árak összehasonlításánál érdemes ezt a szempontot is figyelembe venni.
A méretre készítés nálunk ingyenes! A méretvételről többet itt találsz.
Minden egyes új ruhadarabnál figyelembe vesszük az összes előzővel szerzett tapasztalatot! Minden szabásmintát megőrzünk – ezeket, valamint az elkészült ruhákról kapott visszajelzéseket, képeket felhasználjuk az új ruha készítésekor. Így az újabb és újabb darabok egyre jobban közelítik az optimálisat. Természetesen erre csak akkor van lehetőség, ha az egymást követő ruhadarabok megfeleltethetőek egymásnak: egy zokni tapasztalatait lehetetlen felhasználni egy maszkhoz (kivéve lábasfejűeknél ;)). Ezzel együtt a további ruhadaraboknál a megrendelő is egyre jobban tudja, mit akar: ez az egyik legfontosabb szempont.
A méretre készítés hagyományos módja
A klasszikus értelemben vett méret utáni készítés, ahogy egy hagyományos szabónál szokás: méretvétel, ruhapróba (akkor is, ha ez a net és a posta segítségével történik)… Ilyen esetben latex ruháknál vagy KÉT darab készül, ahol az egyik a próbálhatóság célját szolgálja, vagy a félig elkészült ruha kerül átalakításra. Az opció esetén a ruha sokkal jobban passzol minden ponton, követi az egyéni vonalakat, hajlatokat, testalkatot.
A szolgáltatás felára: 80%, plusz a felmerülő postaköltségek.